Úvod > Články

Články

The Chemistry Gallery: Umění je chemie


Myšlenka galerie téměř výhradně prezentující mladé umělce – studenty a absolventy uměleckých škol, boří zažité představy o tom, jak může fungovat úspěšná galerie umění. Manažer poradenské společnosti a umělecký fotograf takovou instituci založili a vypadá to, že zatím nejsou bez úspěchu. The Chemistry Gallery brzy vstoupí do druhé desítky zrealizovaných projektů a oslaví své první narozeniny. Základna jejích příznivců i autorů se přitom neustále rozrůstá.

Petr Hájek a Martin Kámen zpřístupnili veřejnosti prostory galerie na pražských Vinohradech před necelým rokem, stejně jako on-line Art shop. Mimo monografických výstav představují  cyklus „Next Targets“, jehož cílem je objevovat nové talentované umělce, kteří by měli být v blízké budoucnosti „terčem“ zájmu sběratelů umění. Vždy jsou uvedeni dva mladí autoři, jejichž dílo vykazuje společné rysy a dokáže spolu v prostoru galerie dobře komunikovat. Součástí letošní červnové výstavy s názvem „Universerum“ byla i prezentace kmenového autora Michaela Ožibka z ateliéru Zdeňka Berana na pražské AVU. Hlavním objektem byl jeho velkoformátový obraz „Girl with…“, portrét Frederiky Höppner, připomínající tvorbu Jana Vermeera van Delft. Tato malba je zároveň i jakýmsi symbolem či obchodní značkou galerie.
Galerie již dosáhla i na oficiální ocenění. Během konání VIII. Ročníku veletrhu současného umění Art Prague 2009 jí byla udělena cena UniCredit Bank Art Prague Young Award 2009. Ta je tradičně věnována umělcům ve věku do 35 let, letos však porota ocenila dramaturgii a zaměření The Chemistry Gallery jako celku za práci s mladými začínajícími umělci.

K umělcům, které v současnosti The Chemistry Gallery zastupuje, patří například Jan Gemrot, Václav Misař, Tomáš Němec a také Markéta Urbanová, která v září představí novou sérii obrazů „ Černá nevěsta“. Autorka se nechala inspirovat libretem Fibichovy opery Nevěsta mesinská. Sugestivní černá barva prostupující celým cyklem podtrhuje ženskou krásu a kontrastuje s ní, zároveň jí dodává osudovosti.


The Chemistry Gallery
www.thechemistry.cz

chemistry

Z výstavy Universerum v The Chemistry Gallery

urbanova

Markéta Urbanová, Černá nevěsta (výřez)

Archiv